We’ve updated our Terms of Use to reflect our new entity name and address. You can review the changes here.
We’ve updated our Terms of Use. You can review the changes here.

FIELD NOTES #14 BEKA | FIELD RECORDING

by Marcin Dymiter

/
1.
Beka I 07:08
2.
Beka II 09:50
3.
Beka III 09:42
4.
Beka IV 06:00

about

Jesienna wizyta w Rezerwacie Przyrody Beka

Rezerwat Beka położony jest blisko ludzkich osad. Uporczywa praca silników samochodów i odgłosy przelatujących helikopterów tną dźwiękami terytorium, które nie ma skutecznej ochrony granic przed przenikającym, sączącym się szumem z dróg, miast, wiosek i odległej linii kolejowej. Czekam na moment, aż hałas zgaśnie i wybuchnie dźwięk słonych łąk, terkot owadów i ptasich treli. Wody zatoki niebezpiecznie zbliżyły się do miejscowości. Nastąpiło jej wyludnienie. Taki był koniec osady Beka. Zostały po niej nieliczne ślady. Miejsce zasiedliły kolonie ptaków, bujna roślinność poprzecinana kanalikami i podmokłymi, niemal bagiennymi terenami wyzwolonej fauny i flory. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od rodzaju harpuna, który w przeszłości służył do zabijania fok. To ostrze przypominające klamkę, osadzone na długim drzewcu.

Stosunkowo łatwo można było upolować je na brzegu w czasie linienia. W okresie tym foki sprawiają wrażenie chorych: są ociężałe, grzeją się na słońcu i niechętnie wchodzą do wody. Doświadczony myśliwy potrafił to osłabienie wykorzystać, podchodząc dyskretnie do leżącego zwierzęcia od strony zawietrznej i odcinając jednocześnie możliwość jego ucieczki do wody. Następnie zabijał fokę za pomocą silnego uderzenia pałką w nos lub wbijając w nią specjalne narzędzie kolne nazywane przez rybaków „beką”. „Beka” stosowana była także do takich polowań w okresie zimowym, gdy przybrzeżne wody zamarzały. Polujący starał się wówczas zahaczyć nią zwierzę wychylające się z otworu w lodzie celem zaczerpnięcia  powietrza. 
„Historia fok Zatoki Puckiej” ze strony hel.ug.edu.pl

Wieczory robią się chłodniejsze i stopniowo kończą się letnie upały. W powietrzu unosi się zapach wybrzeża, nie tego z pory wakacji, lecz pełnego jesiennej wilgoci, intensywnej słoności i butwiejących roślin.

credits

released November 14, 2022

Rezerwat Przyrody Beka, wrzesień 2022.
Field recording, mix, mastering, cover: Marcin Dymiter
Specjalne podziękowania dla Małgorzaty Ogonowskiej i Łukasza Głowali.

license

all rights reserved

tags

about

Marcin Dymiter Poland

Marcin Dymiter also creates sound maps, he's the author of the series of albums the "Field Notes”. He leads audio workshops and other activities that present the idea of field recording. Marcin Dymiter works with electronics, and improvised music. He creates sound installations, radio podcasts, soundtracks for films, theatre performances, exhibitions and public spaces.

Photo: Anna Rezulak
... more

contact / help

Contact Marcin Dymiter

Streaming and
Download help

Redeem code

Report this album or account

If you like Marcin Dymiter, you may also like: